پروتکل pop3 چیست؟

زمانی که این سرویس بر روی سرور فعال شده باشد کاربران از نرم افزاری که مربوط به ارسال و دریافت Email به ارائه دهنده E-mail وصل می شوند و ایمیل های خود را از این طریق دریافت می کنند.  دیگر پروتکلی که همزمان در کنار Pop3 فعالیت دارد SMTP است که وظیفه ارسال ایمیل به سرور را بر عهده دارد.

POP3  یا Post Office Protcol 3 در واقع پروتکل دریافت ایمیل بر بستر اینترنت است و معمولاً در لایه Application با پروتکل TCP/IP قرار دارد.
از این امکانات می‌توانید در PC خود، بدون نیاز به ورود به وبسایت ارائه دهنده، ایمیل‌ دریافت و ذخیره نمایید.
جهت دریافت ایمیل با پروتکل pop3  باید به صورت Local دارای یک client دریافت کننده ایمیل باشید. مانند Microsoft Outlook یا برنامه ی Mozilla Thunderbird.

POP3  این قابلیت را دارد که به اینترنت وصل شود، از سرویس دهنده ایمیل را دریافت و در حالت آفلاین آنها را ویرایش کند. در حالت معمول زمانی که ایمیلی را از طریق پروتکل POP3 دریافت می‌کنید، ایمیل از سرور حذف می شود. البته باید اضافه کرد اکنون اکثر سرویس دهنده‌های فعال با POP3 ،  قابلیت جدیدی به نام Leave on Server دارند که اصطلاحاً به آن  POP3 UIDL (Unique IDentification Listing).می گویند.

 

معایب پروتکل pop3 کدامند؟

با اینکه مزایای چشمگیر  پروتکل POP3 بر بسیاری از استفاده کنندگان واضح است، بعضی معایب نیز در مورد این پروتکل وجود دارد.

به عنوان مثال میتوان به این موارد اشاره کرد: باز شدن پیوست ها ، مشکلات مربوط به javascript، آسیب در فلدرهای ایمیل، عدم امکان قراردادن تنظیمات Privacy ، داشتن راه های زیاد برای آلوده کردن ایمیل ها، مصرف بالای منابع، مشکلات مربوط به دانلود کردن فایل های حجیم .

وقتی که فایلی آلوده به ویروس آپلود می شود، کارآیی سیستم به شدت کاهش می یابد. از دیگر معایب مشکلات مربوط به javascript می باشد ، در صورتی در نرم افزار ایمیل این مورد وجود داشته باشد، در کامپیوتر یک حفره امنیتی ایجاد شده است  همچنین گاها فلدرهای ایمیل نیز آسیب می بینند و محتوای آنها پاک می شود. با توجه به اینکه POP3 پیام ها را بصورت لوکال ذخیره میکند، امنیت حریم شخصی به خطر می افتد زیرا توسط شخص دیگری که از آن کامپیوتر استفاده کند به راحتی قابل دسترسی است. حتی اگر Client ایمیل دارای رمزعبور باشد، به روش های مختلفی می توان به Client ورود کرده  و ایمیل ها را خواند. در موبایل و اتصالات dial up نیز هنگام کار کردن با این پروتکل مشکلاتی را خواهند داشت. بنابراین POP3 نیاز به روزآوری و جلو رفتن با تکنولوژی های مدرن را دارد.

 

تفاوت IMAP و POP3 

به عنوان مثال در پروتکل POP3 بعد از دریافت ایمیل‌، آنها از سرور حذف می شود در صورتی که در پروتکل IMAP اینگونه نبوده و ایمیل‌ها بعد از دریافت، از سرور حذف نمی‌شوند. با IMAP بدون دانلود کردن ایمیل‌ها از سرور میتوانید درون ایمیل‌ها جستجو کنید، پوشه ایجاد کنید، تغییر نام بدهید و حتی ایمیل‌ها را حذف کنید، mailbox را برای ایمیل‌های جدید بررسی کنید و کلی دسترسی های  دیگر داشته باشید. این امکانات و دسترسی ها کم کم‌ باعث جایگزینیIMAP به جای POP3 شده است. از پر استفاده‌ترین موارد استفاده IMAP در حالت اشتراکی است. به عنوان مثال در شرکتی باید نفراتی اجازه دسترسی به ایمیل سازمانی شرکت را داشته باشند. در این صورت استفاده از IMAP راه حل مناسبی به نظر میرسد چون همه می توانند ایمیل های دریافت شده روی در سرور را دانلود کنند .

سرور اکسچنج چیست؟

سرور اکسچنج یا Exchange Server از سری سرویس های محبوب و نامی از سرورهای مایکروسافت است که در نتورک های بزرگ استفاده می شود و همانطور که از نامش پیداست یک سرور است که طبیعتا برای اتصال و استفاده از آن باید از قسمتی دیگر به عنوان Client استفاده کرد . کاربرد اصلی این سرویس در واقع استفاده به عنوان یک سرور ایمیل یا همان پست الکترونیک است، سرويس پست الكترونيك يا email provider يك نرم افزار كاربرديست كه ايميل را از سرويس گيرنده ايميل (Client) و يا سرور پست الكترونيك (Mail Server) ديگر دريافت میکند و سپس آن را به گيرندگان تحویل میدهد. این سرور ایمیل به طور معمول شامل بخش های فضاي ذخيره سازي پيام، قابلیت تعریف قوانین، ایجاد ليست كاربران و مجموعه اي از ماژول هاي مختلف ارتباطي مي باشد.

به طور مثال زمانی که به وبسایت یاهو وارد می شوید و ایمیل خود را وارد می کنید در واقع به ایمیل سرور یاهو متصل شده اید. حال شما می توانید ایمیل ارسال و دریافت کنید، فایل آپلود کنید و فضایی اختصاصی برای خود ایجاد نمایید، میتوانید تعیین کنید از چه کسایی ایمیل دریافت کنید و اینچنین قوانینی از این نوع را برای خود قرار دهید، حال تصور کنید یک سرور ایمیل برای شرکت خود دارید که تمامی این موارد را انجام میدهد با این فرق که بصورت داخلی فقط برای شرکت شما انجام می شود و دیگر نیاز نیست تا ایمیل های شرکتی یا شخصی خود در سایت یاهو یا امثالهم قرار گیرد و طبیعتا محرمانگی بالایی را برایتان ایجاد می کند . از ویژگی های معمول این سرویس میتوان به تاریخ و تقویم و زمانبندی فعالیتها اشاره کرد که توسط برنامه های کلاینت مانند Outlook و همچنین از طریق وب قابل دسترسی می باشد. مایکروسافت در حال حاضر نسخه 2019 این محصول را به بازار ارائه کرده است ولی در زمینه Mail Server حدود 20 سال فعالیت دارد. از دیگر قابلیت های این سرویس میتوان موارد زیر را ذکر کرد :

  1. امنیت در برابر هرزنامه و ویروس ( Viruses & Spams) : در ورژن 2007 و پس از آن، امکانات داخلی مقابله با هرزنامه یا اسپم و ابزار های Anti-virus و همچنین ابزارهای فیلتر کردن و چک همزمان چند دستگاه ارائه شده است .
  2. حفظ محرمانگی تبادل ایمیل ( Privacy) : با استفاده از پروتکل های قدرتمند رمز نگاری استفاده شده در تبادل ایمیل از جمله استفاده از ساختار PKI تبادل ایمیل های داخلی و خارجی، محرمانگی ایمیل های تبادل شده را حفظ می نماید.
  3. سیستم واحد تبادل ایمیل ها ( Unified Messaging ) :با استفاده از سیستم واحد تبادل ایمیل ها، امکان دریافت انواع پیام مانند فکس، پیام صوتی و امکانات جدیدی مثل دریافت پیام های صوتی بوسیله تلفن های معمول را دارید .
  4. بالا بردن کارایی فعالیت های گروهی (Performance & Team Work) : امکانات توسعه یافته مانند تقویم، فعالیت در خارج از سازمان، ثبت سفارش منابع و تنظیم فهرستی از قرارهای ملاقات، کارهای تیمی را آسان و بازدهی را بالا می برد.
  5. تبادل ایمیل ها از طریق اینترنت : از هر کامپیوتر در هر کجا می توان با اینترنت به کمک رابط های کاربری مجهز و مدرن مشابه آتلوک به صندوق ایمیل خود دسترسی داشته باشید. امکانات موجود در آتلوک مانند تقویم، یادداشت، تکالیف، قرار ملاقات، زمان بندی تکالیف، کارت ویزیت و غیره در دسترس شما هستند. رابط کاربری مذکور تحت وب Outlook Web Access می باشد.
  6. تبادل ایمیل از طریق تلفن همراه: تکنولوژی Exchange Active-sync کار با ایمیل و تقویم را با موبایل آسان می سازد و امنیت تبادل اطلاعات و دسترسی را کنترل می کند.
  7. استفاده از Power-shell با استفاده از آن چندین عملیات همزمان را بصورت یک Script  اجرا کنید.
  8. قابلیت دسترسی سطح بالا High Availability: این قابلیت به شما اجازه میدهد چندین سرور بصورت پشتیبان داشته باشید تا در زمان بروز مشکل برای هر کدام، سرور دیگری فعال شود .

تمامی حقوق این سایت نزد هاستمون محفوظ است.