معرفی هاست و انواع آن به زبان ساده

هاست اشتراکی

هاست اشتراکی بهترین انتخاب برای افراد مبتدی و کسانی است که به تازگی تصمیم به راه اندازی یک وبسایت گرفته‌اند. هاست اشتراکی در واقع به هاستی گفته می‌شود که منابع آن از سرورهای اشتراکی گرفته می‌شوند. سرورهای اشتراکی، سرورهایی هستند که فضای حافظه آنها بین چندین کاربر تقسیم می‌شود که این تعداد حتی می‌تواند تا 3000 وبسایت نیز برسد یعنی سرویس هاستینگ 3000 وبسایت روی یک سرور باشد. این سرورها، در مقایسه با سایر انواع سرور و هاست، قیمت پایین تری دارند و از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه می‌باشند اما عیب آنها در به اشتراک گذاری منابع سرور است، به این معنا که اگر یکی از وبسایت‌هایی که از این سرور برای میزبانی وب خود استفاده می‌نماید، وبسایت سنگین و پرکاربری باشد بخش عمده منابع را از آن خود می‌کند و بقیه وبسایت‌ها باید از منابع جزئی‌تری برخوردار شوند که این مساله در روند بارگذاری سایت‌ها، بارگذاری عکس‌ها و ... اختلال ایجاد کرده و همین سرعت پایین بارگذاری هم روی سئوی وبسایت تاثیر منفی خواهد داشت و هم باعث کاهش کاربران و بازدید سایت خواهد شد. از همین رو سرورهای اشتراکی برای وبسایت‌های تازه کار با تعداد کابران پایین، وبسایت‌های سبک از لحاظ محتوی و وبسایت‌هایی که به صورت شبانه روزی فعالیت نمی‌کنند و فعالیت آنها صرفا در ساعات کاری صورت می‌گیرد مناسب می‌باشد. هم چنین باید توجه داشت که احتمال قطع سرویس هاستینگ در سرورهای اشتراکی بسیار بالاست پس استفاده از سرورهای اشتراکی برای وبسایت‌های فروشگاهی و وبسایت‌های با کاربران زیاد که داون شدن سایت روی جذب سرمایه و جذب مشتری آنها تاثیرات مخرب دارد، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

سرور نیمه اختصاصی یا مجازی (Virtual Private Server: VPS)

هاست نیمه اختصاصی در واقع همان سرور اشتراکی است که نوع به اشتراک گذاشتن منابع در آن با سرورهای اشتراکی متفاوت است. در سرورهای اشتراکی، منابع سرور به صورت شناور بین وبسایت‌ها تقسیم می‌شوند به این معنا که اگر سرور به طور مثال 10 گیگ رم داشته باشد، در آن واحد همه وبسایت‌های کاربر آن می‌توانند از تمام 10 گیگ رم استفاده کنند، به عنوان مثال یکی از وب سایت‌ها به 1 گیگ رم نیاز دارد و دیگری به 8 گیگ اما در روز دیگر ممکن است این فضا کاملا برعکس باشد و میزان استفاده آنها متفاوت باشد. اما در سرورهای نیمه اختصاصی، منابع سرور بین وبسایت‌ها، تقسیم می‌شود مثلا 10 گیگ حافظه سرور و 10 وبسایت که به هر یک از وبسایت ها، یک گیگ رم تعلق می‌گیرد و اگر احیانا وبسایتی در زمانی مشخص به بیش از این مقدار حافظه نیاز داشته باشد، به فعالیت سایر وبسایت‌ها لطمه‌ای وارد نمی‌شود و صرفا همان سایت دچار اختلال در بارگذاری و یا کاهش سرعت می‌گردد.

یکی دیگر از تفاوت‌های سرورهای نیمه اختصاصی با سرورهای اشتراکی در مدیریت تغییرات است. در سرورهای اشتراکی با اعمال هرگونه تغییر در یکی از هاست‌ها، بقیه هاست‌ها نیز دچار تغییر می‌شوند اما در سرورهای نیمه اختصاصی، تنظیمات زیادی برای اعمال تغییرات وجود دارد که این سرورها را بسیار انعطاف پذیر ساخته است.

هاست اختصاصی (Dedicated)

هاست‌های اختصاصی، میزبان‌های وب منفردی هستند که تنها یک سازمان، ارگان و یا وبسایت می‌تواند از آن استفاده نماید و دیتابیس خود را بر روی آن پیاده سازی کند. هاست‌های اختصاصی در مقایسه با هاست‌های اشتراکی، انعطاف پذیرتر هستند و در نتیجه سازمان‌ها، کنترل همه جانبه تری را روی سرورهای خود دارند و می توانند سیستم عامل، سخت افزارها و نرم افزارهای خود را به صورت مدیریت شده، کنترل نمایند و یا آنها را در صورت لزوم تغییر دهند.

هاست رایگان

هاست‌های رایگان، میزبان‌های وبی هستند که عموما توسط همه شرکت‌های هاستینگ ارائه می‌شوند اما به صورت رایگان عرضه می‌گردند. اگر جزو اپراتورهای تازه کار یک وبسایت هستید ویا نیاز دارید تا فعلا به بهبود مهارت های خود در زمینه مدیریت یک وبسایت و دامنه بپردازید، بهتر است از هاست‌های رایگان استفاده نمایید. هاست‌های رایگان کاربری آسان تری دارند و سرمایه اولیه مورد نیاز برای آنها بسیار پایین است اما در مقابل این مزایا، عیوبی نیز دارند. به عنوان مثال پهنای باند پایین و در نتیجه سرعت بارگذاری کم و به دنبال آن، کاهش کیفیت ارائه خدمات در وبسایت شما می باشد که خود موجب سقوط رنکینگ سایت و کاهش کاربران فعال در آن می گردد. عدم انعطاف پذیری و عدم توانایی در تغییر امکانات نیز در هاست‌های رایگان می‌تواند آزار دهنده باشد و شما را دچار محدودیت‌های زیادی بنماید و مهم‌ترین و اصلی‌ترین مشکلی که در هاست‌های رایگان دیده می‌شود، عدم دسترسی به سرورها و پشتیبانی تضمین شده است. چه در هاست های رایگان و چه هاست های غیر رایگان، امکان قطعی سرورها وجود دارد ولی معمولا در هاست های رایگان سرورها به صورت مکرر از کار می افتند و شما به عنوان مدیر وبسایت نیز دسترسی لازم به سیستم های پشتیبانی را ندارید و در نتیجه وبسایت شما خارج از سرویس کاربری شده و در نوع تجارت یا اطلاع رسانی شما اختلالات بزرگی به وجود می آید.

هاست کلود یا ابری

سرویس‌های میزبانی وب کلود یا ابری، پیشرفته ترین و قابل اطمینان ترین هاست های ارائه شده برای وبسایت ها می باشند که همگام با تکنولوژی کلود یا ابری مجازی در حال پیشروی هستند. امنیت بالا یکی از مزایای مهم در هاست های کلود می باشد، زیرا سرورهای ارائه دهنده هاست های کلود در دیتاسنترهای مرکزی متفاوتی وجود دارند و اینکه کدامیک از آنها در حال ارائه سرویس هستند، مشخص نیست و هم‌چنین قابلیت افزایش و یا کاهش منابع ، ترافیک مورد نیاز و یا افزودن سخت افزارها و نرم افزارهای جدید مورد نیاز در هاست‌های کلود امکان پذیر است که این سرویس‌ها را به سرویس‌هایی انعطاف پذیر تبدیل نموده است. علاوه بر امنیت اطلاعات، پایداری اطلاعات نیز در سرویس‌های ابری تضمین شده است و هم چنین سرویس‌های کلود یا ابری از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه هستند زیرا کاربر، توانایی استفاده بی حد و حصر و یا کاهش یا افزایش منابع مورد نیاز خود را در هر لحظه داراست  و به اندازه استفاده از منابع، هزینه آن را پرداخت می‌نماید و این سیستم انعطاف پذیر اقتصادی بسیار به صرفه و امن است.

 

تمامی حقوق این سایت نزد هاستمون محفوظ است.