با هاستمون برای پاسخ به سوال "چگونه یک لوگو، نشانه یا آرم مناسب انتخاب کنیم؟" همراه باشید.

لوگو در لغت به طرحی ملموس و ساده گفته می شود که به عنوان شناسنامه یا هویت یک برند، شرکت یا محصول معرفی می گردد. اهمیت لوگو زمانی مشخص می شود که لوگوها به عنوان ظاهر بیرونی یک برند شناخته می شوند و هر آنچه که از طریق یک لوگو و نشانه به مخاطب عرضه می گردد تفکر مخاطب در مورد آن برند را رقم می زند. تیم طراحی سایت هاستمون در این مقاله به نکات مهم در طراحی لوگو اشاره می نماید.

از آنجا که همیشه تصاویر بهتر از حروف و متن ها در ذهن  باقی می مانند و بسیار سریع تر یک پیام را در ذهن افراد تداعی می کنند امروزه طراحی لوگو به یکی از الزامات برندها و شرکت ها تبدیل شده است. شرکت ها برای طراحی لوگوها و آرم برند خود از متخصصین گرافیک و طراحان خبره که به علوم روانشناختی و رنگ شناسی واقف هستند بهره می برند. لوگوها در سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند.

لوگوتایپ یا مونوگرام ها

لوگوتایپ ها به لوگوهایی گفته می شود که از نوشتار در آنها استفاده شده است که معمولا برای طراحی آنها از علامت های قراردادی که به عنوان حروف الفبا شناخته شده اند در فونت های خاص یا دست ساز استفاده می شود به عنوان مثال لوگوی شرکت کوکاکولا و یاهو از جمله لوگوهای نوشتاری هستند که از فونت های دست ساز و سفارشی استفاده شده است. در لوگوهای نوشتاری معمولا توصیه می شود که از فونت های معمول و شناخته شده استفاده نگردد زیرا در این صورت در نگاه اول لوگو به عنوان طرحی آماتور در نظر بیننده جلوه می کند.

پیکتوگرام یا آرم ها

پیکتوگرام ها به لوگوهایی گفته می شود که در آنها تصاویر و علامت های اختصاری به کار برده شده است به عبارتی دیگر پیکتوگرام ها زبان ارتباط جهانی و بین المللی بین انسان ها از طریق نشانه ها و تصاویر می باشد. این تصاویر باید به گونه ای باشند که مخاطب به راحتی معنای کلی آنها را درک کند. معروف ترین پیکتوگرام مربوط به برند اپل می باشد که در آن از تصویر یک سیب استفاده شده و طراحی این لوگو در عین سادگی منحصر به فرد است به طوری که تقریبا هر کسی با دیدن آن به یاد برند اپل می افتد. یکی از مسائلی که در لوگوهای تصویری مدنظر قرار می گیرد بهره گیری از علم روانشناسی و چرخه رنگ شناسی می باشد.

لوگوهای ترکیبی

در لوگوهای ترکیبی از ترکیب نوشتار و تصاویر استفاده می شود. معمولا شرکت هایی که نام تجاری آنها بسیار طولانی می باشد یا در نام آنها کلمات ثقیل و سخت استفاده شده است از لوگوهای نوشتاری یا ترکیبی استفاده نمی کنند. یکی از معروف ترین لوگوهای ترکیبی لوگوی برند نایک می باشد.

اصول طراحی یک لوگوی موفق

  1. سادگی و گویایی

هر چه طرح یک لوگو ساده تر و بدون پیچیدگی باشد راحت تر در ذهن ها ماندگار می شود و بسیار سریع تر شناخته و موفق می گردد. به لوگوهای شرکت های خودروسازی معروف دنیا مانند تویوتا یا بی ام دبلیو دقت کنید. در عین سادگی و گویایی یکی از بزرگترین کمپانی های دنیا را معرفی می نمایند.

  1. پیروی از اصول رنگ شناسی و قابلیت تک رنگی

روانشناسی رنگ ها و پیروی از اصول رنگ شناسی در طراحی یک لوگو بسیار با اهمیت است زیرا تاثیری که رنگ ها از لحاظ روانشناختی در ذهن افراد و به خصوص مخاطبین لوگو ایجاد می کنند می تواند یکی از عوامل بسیار موثر در یک بازاریابی موفقیت آمیز باشد. هم چنین یکی دیگر از مواردی که گرافیست ها در طراحی لوگو باید به آن توجه داشته باشند قابلیت تک رنگ شدن طرح است زیرا در بعضی طرح های تبلیغاتی، عکاسی ها، بیلبوردها و ... لازم است تا لوگو به صورت سیاه و سفید یا تکرنگ به چاپ برسد. این تک رنگ شدن نباید روی جزئیات لوگو تاثیر بگذارد و تمام جزئیات باید در نسخه تک رنگ لوگو نیز به وضوح مشخص باشند.

  1. چاپ در سایزهای کوچک و بزرگ

برنامه های تبلیغاتی، کارت های ویزیت، بیلبوردها، تراکت ها و ... همگی در اندازه های گوناگون به مخاطبین عرضه می شوند بنابراین یک لوگوی حرفه ای وقتی در سایزهای بسیار بزرگ یا بسیار کوچک مورد استفاده قرار می گیرد هیچ صدمه ای نمی بیند هم جزئیات در آن وضوح دیده می شوند و هم از لحاظ بصری در هر سایزی زیبا و گیرا به نظر می رسد.

  1. شناسایی بازار هدف

برای موفقیت یک لوگو یکی از کارهایی که باید قبل از هر چیزی انجام شود شناسایی بازار هدف محصول یا شرکتی است که لوگو برای آن طراحی می شود. آیا این محصول تنها مخاطبین خاصی را به سمت خود جذب می کند یا مردم عام نیز مخاطب آن هستند؟ محدوده سنی مخاطبین چه قدر است ؟ کودکان؟ جوانان؟ بزرگسالان یا سالمندان؟ اشخاص حقیقی به عنوان هدف تعیین می شوند یا شرکت های حقوقی ؟ جنسیت مخاطبین چیست ؟ محصول یا خدمات ارائه شده مختص زنان یا مردان است و یا برای همه کاربرد دارد؟ پاسخ به تمامی این سوالات پیش زمینه طراحی یک لوگوی شاخص و موفق است.

  1. تعادل

به صورت کلی چشم انسان نظم، تقارن و تعادل را می پسندد و راحت تر آن را آنالیز می کند. البته وجود تقارن و تعادل در یک لوگو به این معنی نیست که تنها راه طراحی خوب استفاده از طرح های هندسی متقارن است. بلکه گاهی نظمی خودخواسته در بی نظمی های ظاهری دیده می شود که در نگاه اول برای مغز و چشم افراد خوشایند به نظر می رسد.

  1. عمر طولانی

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در طراحی لوگو توجه به طولانی بودن عمر طرح است. طرحی که برای لوگو خلق می شود باید حداقل عمری بیش از یک دهه داشته باشد و در بعضی منابع، کارشناسان بازاریابی این بازه را بین سی تا چهل سال معرفی نموده اند، چون قطعا شرکت ها تمایل به تغییر متمادی نشان و آرم خود را ندارند. این تغییرات باعث صدمه خوردن به سابقه و بازاریابی شرکت خواهد شد.

  1. منحصر به فرد بودن و عدم پیروی یا تقلید از سایر لوگوها

تقلید و کپی در هیچ عرصه ای موفق نخواهد بود در هر نوع ورود به عرصه تجارت و بازاریابی این نوآوری است که افراد را به سوی موفقیت هل می دهد. اساسا در تعریف لوگو اولین مسائلی که مطرح می شود منحصر به فرد و یکتا بودن طرح ارائه شده است و نوآوری در طراحی لوگو یکی از مهم ترین عواملی است که شرکت ها و گرافیست ها باید به آن توجه داشته باشند.

تمامی حقوق این سایت نزد هاستمون محفوظ است.